Barátaim! Most aztán hogyan ihatnánk a legkellemesebben? Magam, bevallom, ami igaz, az igaz, igen kókadozom még a tegnapi ivászat nyomán, és bizony kíméletre szorulok. Gondolom, így vagytok ti is, legalábbis akik tegnap itt voltatok. Süssétek ki, mint ihatnánk a legkellemesebben!
Erre Arisztophanész így felelt:
Ugyancsak szívemből szóltál, Pauszaniász, hogy mindenképpen pihenőt kell tartanunk az ivásban, mert bizony tegnap magam is eláztam.
Hallván ezt Erüximakhosz, Akúmenosz fia, így szólt:
Bölcs beszéd! Csak arra lennék kíváncsi, hogy s mint szolgál Agathón közérzete.
Nem túl jól - felelte az. - Magam is maródi vagyok.
No, ez kapóra jön nekünk - vélte Erüximakhosz -, gondolok az olyanokra, mint Arisztodémosz, Phaidrosz és jómagam, ha most az egyszer még ti is, a legkülönb ivók is lehervadtatok. Mert rajtunk mindig kifog az ital. Szókratész az kivétel: ő egyaránt bírja az ivást
is, meg a nemivást is; neki egykutya, mit csinálunk. Minthogy úgy sejtem, a jelenlevők közül most senki se lelkesedik a borért, talán senki sem orrol meg rám, ha kimondom az igazat, hányadán is állunk a részegséggel. Gyógyító munkám folyamán eléggé meggyőződhettem róla, hogy árt az embernek a mámor, és önként semmiképp sem akarok többet inni a kelleténél, még kevésbé rábeszélni olyant, aki másnapos voltában darvadozik.
Srácok! Most aztán hogyan legyen ez a piával? Az a helyzet, hogy kurvára másnapos vagyok a tegnapi ivászattól, szóval nem kellene túltolnom. Asszem, ti se vagytok jobban, ha belegondolok, hogy mi ment itt tegnap. Szóval mi legyen, hogy ne hányjunk már annyit megint, bazmeg.
Erre az Arisztophanész:
Azaz, bástya, jól beszélsz, Pauszaniász, kicsit be kellene lassulni már a piával, mert tegnap én is kurvára bebasztam.
Erre Erüximakhosz, Akúmenosz fia, vágod:
Jaja! Szerintem Agathón is tudna mesélni, baszki.
De vágod, kibaszott szarul vagyok, bástya, felelte Agathón.
De nézzetek már magatokra, bazmeg, apám, beszarok, - hadonászott Erüximakhosz -, figyeled, tesó, az Arisztodémosz, Phaidrosz meg, baszki, én is, meg itt van mindenki, tesó, azt álltok, mint fasz a lakodalomban, bazmeg. De hogy, baszki, minden nap ez van, vágod! Szókratész, az meg érted, ihat, amennyit akar, bazmeg, kész, mindegy neki, ha iszik, ha nem iszik, pont leszarja, hősöm, bazmeg, lol. De különben senki nem boros itt, nem, haver, szóval megmondom már a tutit, hogy bazmeg nem kellene már annyit inni, vágod. Érted, haver, én orvos vagyok, vagy mi a faszom, szóval érted, ez a sok fasz be van baszva egész nap, aztán meg nem bírják, érted, baszki. Ha én kibírom, vágod, akkor nyilván nem fogom ezt a sok gyíkot itatni, hogy aztán itt hányjanak nekem, bazmeg.