A kisebbik gyerek kedvenc kajája a feketegyökeres spagetti laska-szalonnával. A feketegyökér az egy kívül fekete, belül fehér gyökér, itt Hollandiában sem gyakori, a zöldségcsomaggal kapjuk meg náluk lehet extrában rendelni télen. 2-3 hetente főzök ilyet télen, nagyon megy nálunk…
Folyóvíz alatt kell hámozni, meg mondjuk én gumikesztyűt is veszek hozzá, mert a fehér ragacsos tejszerű anyag, ami belőle jön ki, barnára fog mindent, és ragad tőle minden. A pucolás után rögtön feldarabolom a megpucolt gyökeret és főzésig citromos vízbe áztatom, hogy ne barnuljon meg.
A citromos vizet leöntöm róla, sima vízben megfőzöm, majd vajban megpirítom, megy rá egy kis pesztó, egy kis főzővíz, meg tejföl, és megy rá a spagetti.
A tetejére jön az olajban ropogósra pirított sózott laska, ami tisztára olyan, mint a pirított szalonna.
Anya is live and ready to show you everything. Watch her strip, dance, and perform exclusive shows just for you. Interact in real-time and make your fantasies come true.
✓ Live Streaming✓ Interactive Chat✓ Private Shows✓ HD Quality
Anya is LIVE right now
FREE
Free to watch • No registration required • HD streaming
Třešně s vodou a kořením dáme na sporák a vaříme 5-10 minut. Sundáme z ohně a přidáme cukr aby se rozpustil. Necháme vychladit na lince, přidáme sirupfix/citron a zamícháme. Studený sirup odložíme přes noc do lednice. Druhý den sirup přecedíme jemnym sítem nebo přes látku. Zahřejeme na cca 80°C a za horka nalijeme do sterilní nádoby, ihned zavřeme a položíme na bok na aspoň 20 minut. Potom nádobu můžeme postavit a máme sirup hotový :)
Takhle by měl vydržet zavřený aspoň do zimy a po otevření měsíc-měsíc a půl v lednici, kontrolujte čichem. Nezapomeňte si trochu schovat na ochutnávku před zavařením
(na 12 muffinů nebo na malou dortovou formu o průměru ~ 20 cm)
175 g cukru (z toho):
100 g bílý krystal
75 g třtinový
8 g (pytlíček) vanilkový cukr
⅓ hrnku oleje (slunečnicový / řepkový atp)
1 střední jablko / 100 g jablečná přesnídávka
60 g čokoláda na vaření / hořká čokoláda
225 g polohrubá mouka
40 g kakao
špetka soli
12 g (pytlíček) kypřicí prášek
½ hrnku perlivý vody
postup:
jablko zbavte jadřince, jestli chcete, tak i oloupejte, a nadrobno ho nastrouhejte/hoďte ho do mixéru dokud nebude na kaši (jestli začínáte s jablečnou přesnídávkou, tenhle nejsložitější krok můžete přeskočit)
troubu předehřejte na 180°C
jestli plánujete dělat dort, vyložte formu pečícím papírem/vymažte máslem a vysypte hrubou moukou/vymažte kokosovým olejem
v misce metličkou nebo ručním šlehačem smíchejte cukr(y), třtinový můžete vynechat a dosypat bílým, s olejem a jablečnou přesnídávkou
v jiné misce (nebo klidně na talíři, to je na vašem uvážení) v mikrovlnce nebo nad vodní lázní nechte rozpustit čokoládu
rozpuštěnou čokoládu vmíchejte do těsta
postupně do těsta vmíchejte sypké ingredience (kakao, mouku, sůl, kypřicí prášek)
na závěr přilijte perlivou vodu a těsto zamíchejte jen krátce, aby se všechno spojilo
těsto vlijte do formy/košíčků a vložte do rozpálené trouby
průběžně kontrolujte troubu, až budete moct z těsta vytáhnout suchou špejli, bude hotovo (po ~20-30 minutách)
tipy:
těsto je vhodnější spíš na ty muffiny, než na dort, drobí se
jestli i přesto chcete zkusit dort, rozdělte si těsto do dvou forem, ať nemusíte korpus půlit nožem (bude pak asi poloviční než dort na fotce, ten je ze čtyř vrstev těsta (=dvojnásobného množství ingrediencí)) a nechte ho po sestavení odležet aspoň přes noc, ale klidně i den, v ledničce, bude se pak líp krájet a hezky se rozleží
do muffinů jsem zkoušela nasypat maliny a červený rybíz, určitě můžete zkusit i s jiným ovocem/oříšky/čokoládou
dort jsem promazávala malinami a červeným rybízem povařenými s cukrem a trochou vody do zhoustnutí, ale to je celkem popelkovská aktivita, určitě si vystačíte dobře s libovolnou "kyselejší" marmeládou (malinová, rybízová, višňová...)
tou další promazávací substancí byl pistáciový krém (jen rozmixované nesolené pistácie, ten můj byl kupovaný, protože pistácie jsou drahý...teda jako on byl drahej i ten krém, ale byl to dort k narozeninám), jiný oříškový másla by mohly fungovat taky dobře
poleva je jednoduchá citronová: 200 g cukru moučky + 2 lžíce horké převařené vody + 4 lžíce citronové šťávy (limetková by fungovala určitě, asi i pomerančová, ale to nemám ozkoušené)
kokosový olej funguje na vymazávání formy vážně dobře a nijak výrazně chuť neovlivňuje, stojí sice hodně, ale vydrží dlouho, stačí lžička na jednou vymazání
kecy, který u receptů všichni přeskakujou
už nějakou dobu vařím tak na 90% vegansky a zkouším se k tomu přiblížit i v pečení, hlavně kvůli mýmu mentalnímu hovězímu se syrovýma vajíčkama hfjfk
chtěla jsem mít v záloze aspoň jeden veganskej pečicí recept z ingrediencí, který běžně mívají doma všichni, kdo aspoň občas pečou, a není potřeba si kvůli němu kupovat nic, co byste pak měli další rok problém spotřebovat a tak jsem po inspiraci několika receptama a jejich úpravou dala dohromady tenhle
ochutnalo ho asi 20 nezávislých pokusných králíků (a nikdo z nich vegan, kdyby to snad bylo nějak relevantní lmao) a všem chutnal! jestli o mých pokusných králících pochybujete, tak si to zkuste upéct sami a dejte mi nějakej feedback, ocením to
jediná vada tohohle těsta je jeho zmíněná drobivost, jestli se mi podaří ji nějak vyřešit, tak to sem připojím, momentálně je nejlepší řešení ho prostě používat jen na muffiny, u těch to tolik nevadí, přežily bez větší újmy v krabici tři hodiny autobusem, kde se pomlátily, ale pořád měly podobu muffinů
jó szakács holtig tanul, én például ma találkoztam először a felhőlángos nevű dologgal
receptet nem adok, mert még sosem csináltam, így nincs saját, bevált verzióm, de a tésztája kb mint egy liszt- és cukormentes túrótorta (összekeverni a túrót a tojássárgájával, külön felverni a fehérjét csipet sóval + sütőpor, összeforgatni a masszát, sütőben megsütni, ennyi - mehet rá fokhagyma, tejföl, sajt - mint egy rendes lángosra)
ha kiróbáltam, jelentkezem
ha valaki ismeri, véleményezhetné
Anya is live and ready to show you everything. Watch her strip, dance, and perform exclusive shows just for you. Interact in real-time and make your fantasies come true.
✓ Live Streaming✓ Interactive Chat✓ Private Shows✓ HD Quality
Anya is LIVE right now
FREE
Free to watch • No registration required • HD streaming
so the website with one of my go-to weekday recipes changed from free to paid subscription so i'm writing it here (from the best of my recollection and with my alterations):
roasted veggies and tzatziki in pita (big batch. definitely enough for 4-6 ppl + leftovers)
ingredients:
pitas (at least 8)
optional toppings (pick one or two): crumbled feta cheese, pomegrante, hummus
tzatziki (no messurements bc i go with my heart but if you're unsure just look up a recipe online❤)
greek yoghurt (i never messure this. i add it at the end until i get the consistency i want)
cucumber (like maybe half of a medium cucumber. more or less depending on how you like it)
garlic (i use 2 cloves most of the time)
lemon juice to taste [fresh is tastier but it is still delicious with pre-squeezed + pre-squeezed lasts way longer in the fridge for future cooking)
mint to taste (fresh or frozenn chopped)
cilantro to taste (fresh or frozen, chopped)
salt to taste
roasted veggies
cauliflower (1 head)
red onion (2 medium ones or 1 rly big one)
zucchini (2 smaller ones)
bell pepper (2 medium ones, red, orange or yellow)
chickpeas (pre-cooked, i use 1 pack but you can add 2 for extra protein)
garam masala (hard for me to messure as i have to roast in batches bc my oven is smaller than avarage. maybe 1 tbsp per tray)
cayenne pepper if you want a little extra kick (i use very little bc i think cayenne is v spicy but go with your heart! if you make it too spice you can balance it out easily by adding extra sauce in your pita)
salt and pepper
instructions
start with the sauce
wash and grate cucumber with the coarse side of the grater. if you have a lil extra energy, squeeze out some excess liquid from the cucumber. it's not 100% necessary tho. add to a bowl.
finely grate or press the garlic into the bowl
add yoghurt until you have a consistency you like
add lemon juice to taste (that means adding a little at a time and ACTUALLY TASTE IT!)
add mint and cilantro to taste
add salt to taste
DONE! put in the fridge for now
next part
TURN ON THE OVEN TO 225° CELSIUS/440° FAHRENHEIT!!
line a large, shallow oven tray with some parchement paper and set aside
wash all your veggies besides the red onion
take out a large mixing bowl (it has to be REALLY BIG)
slice the red onion (i like to slice it like an apple to get wedges but you can slice it however you want) and add to the bowl
slice the zucchini (i slice it into thick quarters so the pieces aren't too big to fit in the pita) and add to the bowl
remove the stem and seeds from the bell peppers. then chop the bell peppers into squares (make sure they're not super big so they fit in the pita) and add to the bowl
cut the cauliflower head into quarters to easily remove the thick stem and leaves. then you can break off florets by hand or use a knife to cut it into pieces (keep pieces/florets small) and add to the bowl
open your chickpeas and put it straight in the bowl. you can strain it if you want but i usually don't.
now give it all a big mix
spread a layer of veggies onto your oven tray. make sure the layer is even and not too thick.
drizzle a LOT of olive oil on top
add garam masala, plenty of salt and pepper and (optional) a little bit of cayenne pepper
mix it around to everything is evenly coated
roast the veggies in the upper middle of the oven for 25 minutes. (you don't really have to mix it at any point but it's always good to keep an eye on it so it doesn't burn)
while the veggies are in the oven prep any toppings that need to be prepped and take a moment to sit and breathe!
serving time!
heat up a pita for 30 seconds in the microwave to soften it and make it easier to fill. cut off a piece to make a large opening. i use scissors usually.
add tzatziki, roasted veggies, and toppings in thin layers OR do like my wife and mix the stuff in a seperate bowl and spoon it into your pita for a more even mix
enjoy your dinner!
i keep any extra uncooked veggies in the bowl for next evening for freshly roasted veggie dinner. i keep some leftover roasted veggies for next day lunches.